سهیل ایوانی هنرمند بزرگ کرمانشاه

سهیل ایوانی نوازنده چیره دست کمانچه و ویولون و موسیقی دان و آهنگساز بی نظیر ایران بود . او در اردیبهشت سال 1338 در شهر کرمانشاه متولد شد و در 29 اردیبهشت سال 1381 در تهران فوت شد .

او نیر همانند سایر هنرمندان کرمانشاهی باعث افتخار موسیقی کرمانشاه و ایران بود .

سهیل ایوانی هنرمند بزرگ کرمانشاه
سهیل ایوانی هنرمند بزرگ کرمانشاه

زندگی نامه سهیل ایوانی

سهیل ایوانی ایوانی علاوه بر ویولون و کمانچه در نواختن ساز های سه تار – تار – تنبک – سنتور – ذف –  دهل  نیز بسیار چیره دست بود . او از شاگردان استاد محمود مرآتی و استاد محبتی میرزاده بود و علاقه خاصی به این دو عزیز داشت . و او مجتبی میرزاده را دلسوزتر از سایر استادان و مفید تر از همه در امر یادگیری موسیقی میدانست .

او همیشه از شبی که ویولون خریده بود یاد میکرد که با گرفتن سیصد تومان پول از پدرش با ترس از تعظیل شدن مغازه ساز فروشی ، به همراه برادر دوستش برای خرید ویولون شتابان راهی بازار شد . او بعد از خریدن ساز ویولون به خانه دوستش برمیگردد تا سازش را کوک کند . در راه بازگشت به خانه ویولونش را در آغوش میگیرد و با آهن صحبت میکند . زمانی که به منزل میرسد تنها به اتاقی میرود و شروع به نواختن ساز میکند و بخاطر سر و صدای سازش با اعتراض خواهر و برادر مواجه میشود .

اومد میگفت تا صبح بیدار بودم و بارها جعبه ویولون را باز میکردم و آن را نگاه میکردم . با آن صحبت میکردم ، میبوسیدمش و دوباره در جعبه اش میگذاشتم . شبی که ساز را خریدم از خوشحالی حتی فراموش کردم شام بخورم .

فعالیت حرفه ای

سهیل ایوانی در سال 55 – 56 در آزمون باربد در رشته ساز کماچه مقام اول را کسب نمود . و سال بعد به دلیل انقلاب فرهنگی عازم کرمانشاه شد . در این مدت  در ارکستر سنتی صدا و سیمای شهر کرمانشاه فعالیت نمود .او سابقه همکاری با هنرمندانی مثل علیرضا افتخاری – منوچهر طاهر زاده – محمدرضا دارابی – جمشید عزیزخانی – عباس جلیلیان و … را در کارنامه کاری خود دارد در سال 1990 در کشور ژاپن اجرای کنسرت داشت . هنرمند بزرگ کرمانشاه  25 سال در موسیقی تلاش مستمر و بیشتر از 30 آلبوم از او منتشر شد و عضو کمیته سازهای ایرانی و آهنگسازان بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست